    Rohm Semiconductor RB088BM-60TL
    Part No.:
    RB088BM-60TL
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB088BM-60TL.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 60V 10A TO-252
    Shipping
    Inventory:255
    Package/Case:
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    830 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    3 µA @ 60 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C