    Rohm Semiconductor RB058L-60DDTE25
    Part No.:
    RB058L-60DDTE25
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB058L-60DDTE25.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    640 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    4 µA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Supplier Device Package:
    PMDS
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)