    RF Solutions FM-RTFQ1-315P
    Part No.:
    FM-RTFQ1-315P
    Manufacturer:
    RF Solutions
    Category:
    RF Transmitters
    Package:
    Module
    Description:
    RF TRANSMITTER FM 315MHZ MODULE
    Manufacturer:
    RF Solutions
    Series:
    FM-RTFQ
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Frequency:
    315MHz
    Applications:
    General Purpose
    Modulation or Protocol:
    FM
    Data Rate (Max):
    9.6kbps
    Power - Output:
    5dBm
    Current - Transmitting:
    7mA
    Data Interface:
    Antenna Connector:
    Memory Size:
    Features:
    Voltage - Supply:
    2.1V ~ 4V
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 85°C