    Qualtek 703W-00/58
    Part No.:
    703W-00/58
    Manufacturer:
    Qualtek
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited703W-00/58.pdf
    Description:
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL SLDR
    Manufacturer:
    Qualtek
    Series:
    703W
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Style:
    IEC 320-C14
    Connector Type:
    Receptacle, Male Blades
    Current Rating - Appliance Inlet:
    10A
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    250VAC
    Number of Positions:
    3
    Filter Type:
    Unfiltered - Commercial
    Current Rating - Filter:
    Switch Features:
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    No
    Mounting Type:
    Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Features:
    Terminating Cover
    Fuse Holder, Drawer:
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 31.30mm x 23.30mm
    Panel Thickness:
    0.118" (3.00mm)