    Qualtek 701W-15/36
    Part No.:
    701W-15/36
    Manufacturer:
    Qualtek
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited701W-15/36.pdf
    Description:
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL SLDR
    Manufacturer:
    Qualtek
    Series:
    701W
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    IEC 320-C14
    Connector Type:
    Receptacle, Male Blades
    Current Rating - Appliance Inlet:
    10A
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    250VAC
    Number of Positions:
    3
    Filter Type:
    Unfiltered - Commercial
    Current Rating - Filter:
    Switch Features:
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    No
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Termination:
    Solder Eyelet
    Features:
    Fuse Holder, Drawer:
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 27.20mm x 19.80mm
    Panel Thickness:
    0.059" (1.50mm)