    Panasonic Electronic Components EVQ-PLDA15
    Part No.:
    EVQ-PLDA15
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Tactile Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEVQ-PLDA15.pdf
    Description:
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
    Manufacturer:
    Series:
    EVQPL
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage:
    0.02A @ 15VDC
    Actuator Type:
    Standard
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Actuator Height off PCB, Vertical:
    1.50mm
    Actuator Length, Right Angle:
    Actuator Orientation:
    Top Actuated
    Termination Style:
    J Lead
    Outline:
    4.90mm x 4.90mm
    Illumination:
    Non-Illuminated
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Operating Force:
    102gf
    Ingress Protection:
    Features:
    Push Plate
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C