    Panasonic Electric Works TXD2SS-L-1.5V-1
    Part No.:
    TXD2SS-L-1.5V-1
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTXD2SS-L-1.5V-1.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 10MA 1.5V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    TX-D
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Coil Voltage:
    1.5VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 mA
    Switching Voltage:
    10VDC - Max
    Load - Max Switching:
    Coil Current:
    100 mA
    Coil Type:
    Latching, Single Coil
    Features:
    Termination Style:
    Gull Wing
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    1.13 VDC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    4 ms
    Release Time:
    4 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C