    Panasonic Electronic Components EZP-V60906MTC
    Part No.:
    EZP-V60906MTC
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial - 4 Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEZP-V60906MTC.pdf
    Description:
    CAP FILM 90UF 10% 600V RADIAL
    Shipping
    Inventory:100
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial - 4 Leads
    Capacitance:
    90 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    600V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    4.7 mOhms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.008" (51.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    2.067" (52.50mm)