    Panasonic Electronic Components ERZ-V14D751CS
    Part No.:
    ERZ-V14D751CS
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedERZ-V14D751CS.pdf
    Description:
    VARISTOR 750V 5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    ZNR®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    460 V
    Maximum DC Volts:
    615 V
    Varistor Voltage (Min):
    675 V
    Varistor Voltage (Typ):
    750 V
    Varistor Voltage (Max):
    825 V
    Current - Surge:
    5 kA
    Energy:
    210J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    310 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)