    Panasonic Electronic Components ERB-RD2R50X
    Part No.:
    ERB-RD2R50X
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedERB-RD2R50X.pdf
    Description:
    FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0402
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Series:
    ERB-RD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    2.5 A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    32 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A
    Melting I²t:
    Approval Agency:
    cUL, UL
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.040" L x 0.020" W x 0.019" H (1.00mm x 0.50mm x 0.48mm)