    Panasonic Electronic Components ECW-FD2W684K4
    Part No.:
    ECW-FD2W684K4
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECW-FD2W684K4.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.68 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    450V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.496" L x 0.303" W (12.60mm x 7.70mm)
    Height - Seated (Max):
    0.685" (17.40mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)