    Panasonic Electronic Components ECW-FD2J473KB
    Part No.:
    ECW-FD2J473KB
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECW-FD2J473KB.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
    Shipping
    Inventory:912
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.496" L x 0.173" W (12.60mm x 4.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.504" (12.80mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)