    Panasonic Electronic Components ECQ-E2564JF
    Part No.:
    ECQ-E2564JF
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedECQ-E2564JF.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL
    Shipping
    Inventory:886
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.56 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)