    OptiFuse TSC-400MA
    Part No.:
    TSC-400MA
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTSC-400MA.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    TSC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    400 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A
    Melting I²t:
    1.2604
    Approval Agency:
    cULus, UL 248
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
    1. How to order TSC-400MA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TSC-400MA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TSC-400MA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TSC-400MA.
    Image TSC-1A TSC-4A TSC-7A TSC-3A TSC-1.5A
    Part Number TSC-1A TSC-4A TSC-7A TSC-3A TSC-1.5A
    Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
    Package/Case
    Series TSC TSC TSC TSC TSC
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 1 A 4 A 7 A 3 A 1.5 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A 200A 100A 100A 100A
    Melting I²t 2.242 30.8 104.5 14.15 8.44
    Approval Agency cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)