    OptiFuse TMS-200MA
    Part No.:
    TMS-200MA
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTMS-200MA.pdf
    Description:
    FUSE BRD MNT 200MA 250VAC RADIAL
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    TMS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    200 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    0.1
    Approval Agency:
    cULus, UL 248
    Operating Temperature:
    Color:
    Size / Dimension:
    0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm)
    1. How to order TMS-200MA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TMS-200MA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TMS-200MA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TMS-200MA.
    Image TMS-3.15A TMS-1.6A TMS-1A TMS-5A TMS-2A
    Part Number TMS-3.15A TMS-1.6A TMS-1A TMS-5A TMS-2A
    Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
    Package/Case
    Series TMS TMS TMS TMS TMS
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Current Rating (Amps) 3.15 A 1.6 A 1 A 5 A 2 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A 50A 50A 50A 50A
    Melting I²t 22.0 5.2 2.8 59.0 7.5
    Approval Agency cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm) 0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm) 0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm) 0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm) 0.335" Dia x 0.327" H (8.50mm x 8.30mm)