    OptiFuse MGGA-400A-B
    Part No.:
    MGGA-400A-B
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMGGA-400A-B.pdf
    Description:
    MEGA Style Bolt-On, 32V 400A
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    MGGA-B
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Bolt Mount
    Fuse Type:
    Automotive
    Current Rating (Amps):
    400 A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    32 V
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    2kA
    Melting I²t:
    Approval Agency:
    ISO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Color:
    Black
    Size / Dimension:
    2.700" L x 0.770" W x 0.370" H (68.58mm x 19.56mm x 9.40mm)