    OptiFuse FSE-800MA
    Part No.:
    FSE-800MA
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFSE-800MA.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 800MA 250VAC 2AG
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    FSE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    800 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A
    Melting I²t:
    0.284
    Approval Agency:
    cULus, UL 248
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.177" Dia x 0.591" L (4.50mm x 15.00mm)
    1. How to order FSE-800MA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FSE-800MA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FSE-800MA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSE-800MA.
    Image FSE-10A FSE-1.25A FSE-3A FSE-1A FSE-12A
    Part Number FSE-10A FSE-1.25A FSE-3A FSE-1A FSE-12A
    Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
    Package/Case
    Series FSE FSE FSE FSE FSE
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 10 A 1.25 A 3 A 1 A 12 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A 100A 100A 100A 100A
    Melting I²t 106.7 0.626 6.546 0.525 -
    Approval Agency UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 UL 248
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.177" Dia x 0.591" L (4.50mm x 15.00mm) 0.177" Dia x 0.591" L (4.50mm x 15.00mm) 0.177" Dia x 0.591" L (4.50mm x 15.00mm) 0.177" Dia x 0.591" L (4.50mm x 15.00mm) 0.177" Dia x 0.591" L (4.50mm x 15.00mm)