    OptiFuse FSA-315MA
    Part No.:
    FSA-315MA
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFSA-315MA.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 315MA 250VAC 3AB 3AG
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    FSA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    315 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A
    Melting I²t:
    0.0239
    Approval Agency:
    cULus, UL 248
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
    1. How to order FSA-315MA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FSA-315MA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FSA-315MA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSA-315MA.
    Image FSA-2A FSA-1.6A FSA-7.5A FSA-1.5A FSA-2.5A
    Part Number FSA-2A FSA-1.6A FSA-7.5A FSA-1.5A FSA-2.5A
    Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
    Package/Case
    Series FSA FSA FSA FSA FSA
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 2 A 1.6 A 7.5 A 1.5 A 2.5 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A 100A 200A 100A 100A
    Melting I²t 8.57 4.026 - 3.565 14.21
    Approval Agency cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248 cULus, UL 248
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm) 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm) 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm) 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm) 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)