    OptiFuse ANR250-UL-40A
    Part No.:
    ANR250-UL-40A
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedANR250-UL-40A.pdf
    Description:
    Regular Blade - UL, 250V 40A
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    ANR250-UL
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Automotive
    Current Rating (Amps):
    40 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    80 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    400A AC, 1kA DC
    Melting I²t:
    Approval Agency:
    cURus, UL 248, ISO, SAE
    Operating Temperature:
    Color:
    Orange
    Size / Dimension:
    0.750" L x 0.200" W x 0.790" H (19.05mm x 5.08mm x 20.07mm)