    Omron Electronics Inc-EMC Div SS-10GL2T
    Part No.:
    SS-10GL2T
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Category:
    Limit Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSS-10GL2T.pdf
    Description:
    SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
    Shipping
    Inventory:466
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Series:
    SS
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Circuit:
    SPDT
    Switch Function:
    On-Mom
    Current Rating (Amps):
    10A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Lever, Roller
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection:
    IP40
    Features:
    Operating Force:
    50gf
    Release Force:
    6.118gf
    Operating Position:
    0.571" (14.5mm)
    Pretravel:
    Differential Travel:
    0.040" (1.0mm)
    Overtravel:
    0.040" (1.0mm)
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    1. How to order SS-10GL2T on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SS-10GL2T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SS-10GL2T?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SS-10GL2T.
    Series SS-P SS-P SS SS SS
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Circuit SPDT SPDT SPDT SPDT SPDT
    Switch Function On-Mom On-Mom On-Mom On-Mom On-Mom
    Current Rating (Amps) 3A (AC/DC) 3A (AC/DC) 5A (AC) 5A (AC) 5A (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC 30 V 30 V - - -
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style Solder Lug Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder Lug Solder Lug Solder Lug
    Ingress Protection IP40 IP40 IP40 IP40 IP40
    Features - - - - -
    Operating Force 153gf 51gf 150gf 50gf 50gf
    Release Force 20gf 5.099gf 25gf 6.118gf 6.118gf
    Operating Position 0.330" (8.4mm) 0.420" (10.7mm) 0.330" (8.4mm) 0.420" (10.7mm) 0.571" (14.5mm)
    Pretravel 0.024" (0.6mm) - 0.020" (0.5mm) - -
    Differential Travel 0.006" (0.15mm) 0.031" (0.8mm) 0.004" (0.1mm) 0.031" (0.8mm) 0.031" (0.8mm)
    Overtravel 0.015" (0.4mm) 0.039" (1.0mm) 0.020" (0.5mm) 0.047" (1.2mm) 0.047" (1.2mm)
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C