    Omron Electronics Inc-EMC Div G2RL-24-CF DC24
    Part No.:
    G2RL-24-CF DC24
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedG2RL-24-CF DC24.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
    Shipping
    Inventory:116
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Series:
    G2RL
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    8 A
    Switching Voltage:
    440VAC, 300VDC - Max
    Load - Max Switching:
    3520VA, 2400W
    Coil Current:
    16.7 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Class F
    Must Operate Voltage:
    16.8 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    5 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Contact Material:
    Silver Alloy, Cadmium Free
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order G2RL-24-CF DC24 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the G2RL-24-CF DC24 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of G2RL-24-CF DC24?
    Image G2RL-1A-E DC12 G2RL-1-E DC5 G2RL-1A DC12 G2RL-1A DC24 G2RL-2A DC12
    Part Number G2RL-1A-E DC12 G2RL-1-E DC5 G2RL-1A DC12 G2RL-1A DC24 G2RL-2A DC12
    Series G2RL G2RL G2RL G2RL G2RL
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 12VDC 5VDC 12VDC 24VDC 12VDC
    Contact Rating (Current) 16 A 16 A 12 A 12 A 8 A
    Switching Voltage 440VAC, 300VDC - Max 440VAC, 300VDC - Max 440VAC, 300VDC - Max 440VAC, 300VDC - Max 440VAC, 300VDC - Max
    Load - Max Switching 7040VA, 4800W 7040VA, 4800W 5280VA, 3600W 5280VA, 3600W 3520VA, 2400W
    Coil Current 33.3 mA 80 mA 33.3 mA 16.7 mA 33.3 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Coil Insulation Class F Class F Class F Class F Class F
    Must Operate Voltage 8.4 VDC 3.5 VDC 8.4 VDC 16.8 VDC 8.4 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 0.5 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C