    Omron Electronics Inc-EMC Div D3V-11G2M-3C24-K
    Part No.:
    D3V-11G2M-3C24-K
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Category:
    Limit Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedD3V-11G2M-3C24-K.pdf
    Description:
    SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 250V
    Shipping
    Inventory:77
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Series:
    D3V
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    11A (AC), 6A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Actuator Type:
    Lever, Straight
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Ingress Protection:
    IP40
    Features:
    Operating Force:
    60gf
    Release Force:
    6.118gf
    Operating Position:
    0.600" (15.2mm)
    Pretravel:
    0.157" (4.0mm)
    Differential Travel:
    0.031" (0.8mm)
    Overtravel:
    0.062" (1.6mm)
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C