D3V-012-3A3.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of D3V-012-3A3.
| Image |  |
| Series | D3V | D3V | D3V | D3V | D3V |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Circuit | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT |
| Switch Function | On-Mom | On-Mom | On-Mom | On-Mom | On-Mom |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC), 100mA (DC) | 100mA (AC/DC) | 16A (AC), 600mA (DC) | 100mA (AC/DC) | 100mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 250 V | 125 V | 250 V | 125 V | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V | 30 V | 125 V | 30 V | 30 V |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 | IP40 | IP40 | IP40 | IP40 |
| Features | - | - | - | - | - |
| Operating Force | 200gf | 60gf | 60gf | 25gf | 50gf |
| Release Force | 50gf | 6.118gf | 6.118gf | 3.059gf | 5.099gf |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) | 0.815" (20.7mm) | 0.600" (15.2mm) | 0.579" (14.7mm) | 0.579" (14.7mm) |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) | 0.063" (1.6mm) | 0.157" (4.0mm) | 0.047" (1.2mm) | 0.047" (1.2mm) |
| Differential Travel | 0.012" (0.3mm) | 0.025" (0.6mm) | 0.060" (1.5mm) | 0.016" (0.4mm) | 0.016" (0.4mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) | 0.031" (0.79mm) | 0.062" (1.6mm) | 0.040" (1.0mm) | 0.040" (1.0mm) |