    NorComp Inc. 183-015-213R561
    Part No.:
    183-015-213R561
    Manufacturer:
    NorComp Inc.
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited183-015-213R561.pdf
    Description:
    CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
    Shipping
    Inventory:497
    Manufacturer:
    NorComp Inc.
    Series:
    183
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Number of Positions:
    15
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    2 (DA, A)
    Contact Type:
    Signal
    Flange Feature:
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Flash
    Ingress Protection:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Current Rating (Amps):
    5A
    Backset Spacing:
    0.590" (14.99mm)