    NorComp Inc. 181-M44-113R141
    Part No.:
    181-M44-113R141
    Manufacturer:
    NorComp Inc.
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited181-M44-113R141.pdf
    Description:
    CONN D-SUB HD PLG 44POS R/A SLDR
    Shipping
    Inventory:485
    Manufacturer:
    NorComp Inc.
    Series:
    181-M, M Series
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub, High Density
    Connector Type:
    Plug, Male Pins
    Number of Positions:
    44
    Number of Rows:
    3
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    3 (DB, B) High Density
    Contact Type:
    Signal
    Flange Feature:
    Housing/Shell (4-40)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Flash
    Ingress Protection:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Current Rating (Amps):
    5A
    Backset Spacing:
    0.350" (8.89mm)