    NorComp Inc. 178-H15-513R577
    Part No.:
    178-H15-513R577
    Manufacturer:
    NorComp Inc.
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited178-H15-513R577.pdf
    Description:
    CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
    Shipping
    Inventory:169
    Manufacturer:
    NorComp Inc.
    Series:
    178
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub - Stacked
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Number of Positions:
    15, 15
    Number of Rows:
    3, 3
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
    Contact Type:
    Signal
    Flange Feature:
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Flash
    Ingress Protection:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Current Rating (Amps):
    3A
    Backset Spacing:
    0.350" (8.89mm)