    Nexperia USA Inc. PDZ3.3B-QZ
    Part No.:
    PDZ3.3B-QZ
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    Single Zener Diodes
    Package:
    SC-76, SOD-323
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPDZ3.3B-QZ.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 3.3V 400MW SOD323
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    PDZ-B-Q
    Package/Case:
    SC-76, SOD-323
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    3.3 V
    Tolerance:
    ±2%
    Power - Max:
    400 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    95 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 µA @ 1 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.1 V @ 100 mA
    Operating Temperature:
    150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOD-323
    1. How to order PDZ3.3B-QZ on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PDZ3.3B-QZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PDZ3.3B-QZ?
    Image PDZ3.3B,115 PDZ3.6B,115 PDZ3.9BGWJ PDZ33B,115 PDZ3.9B,115
    Part Number PDZ3.3B,115 PDZ3.6B,115 PDZ3.9BGWJ PDZ33B,115 PDZ3.9B,115
    Series PDZ-B PDZ-B PDZ-GW PDZ-B PDZ-B
    Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SOD-123W SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V 3.6 V 3.9 V 33 V 3.9 V
    Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2% ±2%
    Power - Max 400 mW 400 mW 365 mW 400 mW 400 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 95 Ohms 90 Ohms 90 Ohms 40 Ohms 90 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V 50 nA @ 25 V 3 µA @ 1 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA
    Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)