    Nexperia USA Inc. BZB84-C8V2-QR
    Part No.:
    BZB84-C8V2-QR
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    Zener Diode Arrays
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBZB84-C8V2-QR.pdf
    Description:
    BZB84-C8V2-Q/SOT23/TO-236AB
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    BZB84-Q
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Configuration:
    1 Pair Common Anode
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    8.2 V
    Tolerance:
    ±5%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    15 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    700 nA @ 5 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    150°C (TJ)