    Moujen M22MPL-ASF10-E230-R
    Part No.:
    M22MPL-ASF10-E230-R
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedM22MPL-ASF10-E230-R.pdf
    Description:
    MUSHRM PB-ALT-1A-LED-RED
    Circuit:
    SPST
    Switch Function:
    Current Rating (Amps):
    6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    230 V
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Actuator Type:
    Round, Button, Mushroom
    Color - Actuator/Cap:
    Red
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    230 VAC
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 22.30mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C