    Microchip Technology VXM7-1362-50M0000000TR
    Part No.:
    VXM7-1362-50M0000000TR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Description:
    VXM7-1362-50M0000000TR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    VXM7
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    50 MHz
    Frequency Stability:
    Frequency Tolerance:
    ±20ppm
    Load Capacitance:
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    40 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.80mm)