    Microchip Technology AT45DB081B-RI-2.5
    Part No.:
    AT45DB081B-RI-2.5
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Memory
    Package:
    28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
    Description:
    IC FLASH 8MBIT SPI 15MHZ 28SOIC
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Type:
    Non-Volatile
    Memory Format:
    FLASH
    Technology:
    FLASH
    Memory Size:
    8Mbit
    Memory Organization:
    264 Bytes x 4096 pages
    Memory Interface:
    SPI
    Clock Frequency:
    15 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    14ms
    Access Time:
    Voltage - Supply:
    2.5V ~ 3.6V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TC)