    Marktech Optoelectronics MTPD1346-030
    Part No.:
    MTPD1346-030
    Manufacturer:
    Marktech Optoelectronics
    Category:
    Photodiodes
    Package:
    TO-46-3 Lens Top Metal Can
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMTPD1346-030.pdf
    Description:
    SENSOR PHOTODIODE 1300NM TO46-3
    Manufacturer:
    Marktech Optoelectronics
    Series:
    1346 InGaAs
    Package/Case:
    TO-46-3 Lens Top Metal Can
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Wavelength:
    1300nm
    Color - Enhanced:
    Infrared (NIR)/Red
    Spectral Range:
    800nm ~ 1750nm
    Diode Type:
    PIN
    Responsivity @ nm:
    Response Time:
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    5 V
    Current - Dark (Typ):
    100nA
    Active Area:
    0.30mm Dia
    Viewing Angle:
    45°
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C