    Littelfuse Inc. V5.5MLA0805H
    Part No.:
    V5.5MLA0805H
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV5.5MLA0805H.pdf
    Description:
    VARISTOR 8.2V 120A 0805
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Series:
    MLA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Maximum AC Volts:
    4 V
    Maximum DC Volts:
    5.5 V
    Varistor Voltage (Min):
    7.1 V
    Varistor Voltage (Typ):
    8.2 V
    Varistor Voltage (Max):
    9.3 V
    Current - Surge:
    120 A
    Energy:
    0.3J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1840 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)