    Littelfuse Inc. ROV20-220M
    Part No.:
    ROV20-220M
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedROV20-220M.pdf
    Description:
    VARISTOR 22V 2KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Maximum AC Volts:
    14 V
    Maximum DC Volts:
    18 V
    Varistor Voltage (Min):
    17.6 V
    Varistor Voltage (Typ):
    22 V
    Varistor Voltage (Max):
    26.4 V
    Current - Surge:
    2 kA
    Energy:
    8J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    21200 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)