    Littelfuse Inc. 0314.500VXP
    Part No.:
    0314.500VXP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0314.500VXP.pdf
    Description:
    FUSE CERM 500MA 250VAC 125VDC
    Shipping
    Inventory:5
    Series:
    314
    Fuse Type:
    Cartridge, Ceramic
    Current Rating (Amps):
    500 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A AC, 10kA DC
    Melting I²t:
    0.115
    Approval Agency:
    CE, CSA, UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)