    LEM USA Inc. LTC 1000-SF/SP34
    Part No.:
    LTC 1000-SF/SP34
    Manufacturer:
    LEM USA Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module, Single Pass Through
    Description:
    TRANSDUCER
    Manufacturer:
    LEM USA Inc.
    Series:
    LTC
    Package/Case:
    Module, Single Pass Through
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC/DC
    Sensor Type:
    Hall Effect, Closed Loop
    Current - Sensing:
    1000A
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Current
    Sensitivity:
    Frequency:
    DC ~ 100kHz
    Linearity:
    ±0.1%
    Accuracy:
    ±0.4%
    Voltage - Supply:
    ±15V ~ 24V
    Response Time:
    1µs
    Current - Supply (Max):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C