    KYOCERA AVX KBS-27DA-5C-105
    Part No.:
    KBS-27DA-5C-105
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Buzzer Elements, Piezo Benders
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKBS-27DA-5C-105.pdf
    Description:
    BUZZER ELEMENT STD 2.9KHZ 35MM
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KBS, Kyocera
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Frequency:
    4.6 kHz
    Voltage - Input (Max):
    30V p-p
    Type:
    Standard
    Impedance:
    200 Ohms
    Capacitance @ Frequency:
    20000pF @ 1kHz
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 60°C
    Size / Dimension:
    1.063" Dia (27.00mm)