    Infineon Technologies IKD15N60R
    Part No.:
    IKD15N60R
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIKD15N60R.pdf
    Description:
    IGBT TRENCH 600V 30A TO252-3
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    TrenchStop®
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Trench
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    30 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    45 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 15A
    Power - Max:
    250 W
    Switching Energy:
    900µJ
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    90 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    16ns/183ns
    Test Condition:
    400V, 15A, 15Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    110 ns
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PG-TO252-3-11
    1. How to order IKD15N60R on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IKD15N60R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IKD15N60R?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IKD15N60R.
    Image IKD15N60RATMA1 IKD15N60RC2ATMA1 IKD15N60RFATMA1 IKD15N60RBTMA1 IKD15N60RFAATMA1
    Part Number IKD15N60RATMA1 IKD15N60RC2ATMA1 IKD15N60RFATMA1 IKD15N60RBTMA1 IKD15N60RFAATMA1
    Series TrenchStop™ TrenchStop™ TrenchStop® TrenchStop® TrenchStop™
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Not For New Designs
    IGBT Type Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Trench
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 30 A 28 A 30 A 30 A 30 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 45 A 45 A 45 A 45 A 45 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 15A 2.3V @ 15V, 15A 2.5V @ 15V, 15A 2.1V @ 15V, 15A 2.5V @ 15V, 15A
    Power - Max 250 W 115.4 W 250 W 250 W 240 W
    Input Type Standard Standard Standard Standard Standard
    Gate Charge 90 nC 72 nC 90 nC 90 nC 90 nC
    Td (on/off) @ 25°C 16ns/183ns 18ns/374ns 13ns/160ns 16ns/183ns 13ns/160ns
    Test Condition 400V, 15A, 15Ohm, 15V 400V, 15A, 49Ohm, 15V 400V, 15A, 15Ohm, 15V 400V, 15A, 15Ohm, 15V 400V, 15A, 15Ohm, 15V