    IDEC YC1U-22A240
    Part No.:
    YC1U-22A240
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Description:
    CONTACTOR IEC 22A 240VAC COIL
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    YC1U
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage:
    240VAC
    Contact Form:
    3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current):
    22 A
    Switching Voltage:
    600VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C