    IDEC RY2KS-UAC24V
    Part No.:
    RY2KS-UAC24V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Description:
    RELAY PLUG-IN DPDT 3A 24VAC
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RY2KS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    24VAC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    3 A
    Switching Voltage:
    240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    720VA, 90W
    Coil Current:
    56 mA
    Coil Type:
    Latching, Dual Coil
    Features:
    Termination Style:
    Plug In, 14 Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    19.2 VAC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    25 ms
    Release Time:
    25 ms
    Operating Temperature:
    -5°C ~ 40°C