    IDEC RV8H-2S-D24
    Part No.:
    RV8H-2S-D24
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRV8H-2S-D24.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 24V
    Shipping
    Inventory:6
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RV8
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    DIN Rail
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    6 A
    Switching Voltage:
    250VAC - Nom
    Load - Max Switching:
    Coil Current:
    20 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Socket Included
    Termination Style:
    Spring Terminal
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    19.2 VDC
    Must Release Voltage:
    1.68 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    15 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C