    IDEC RR2KP-UCAC24V
    Part No.:
    RR2KP-UCAC24V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Description:
    RELAY PLUG-IN DPDT 10A 24VAC
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RR2KP
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    24VAC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    2400VA, 300W
    Coil Current:
    92 mA
    Coil Type:
    Latching, Dual Coil
    Features:
    Test Button
    Termination Style:
    Plug In, 11 Pin (Octal)
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    19.2 VAC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    25 ms
    Release Time:
    Operating Temperature:
    -5°C ~ 40°C