    IDEC RH2B-UTDC24V
    Part No.:
    RH2B-UTDC24V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRH2B-UTDC24V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
    Shipping
    Inventory:26
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    2400VA, 300W
    Coil Current:
    37 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    19.2 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    20 ms
    Release Time:
    20 ms
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C