    IDEC HW1M-F1102-30
    Part No.:
    HW1M-F1102-30
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Navigation Switches, Joystick
    Package:
    Description:
    SWITCH JOYSTICK DGTL 10A 110V
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    HW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Joystick, 2 - Axis
    Actuator Type:
    Joystick
    Switch Function:
    3-Way Directional
    Functions, Extra:
    Output:
    Digital (Mechanical Switch)
    Voltage - Supply:
    Current Rating (Amps):
    10A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    110 V
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Contact Material:
    Silver (Ag)
    Contact Finish:
    Gold
    Resistance:
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 60°C
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 22.30mm Dia