    IDEC HW1B-V4F22-R-EMO-2
    Part No.:
    HW1B-V4F22-R-EMO-2
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Emergency Stop (E-Stop) Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedHW1B-V4F22-R-EMO-2.pdf
    Description:
    SWITCH E-STOP 22MM
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Reset Operation:
    Circuit:
    Switch Function:
    Features:
    Current Rating (Amps):
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    Panel Cutout Dimensions:
    Termination Style:
    Ingress Protection:
    Operating Temperature:
    Illumination Voltage (Nominal):
    1. How to order HW1B-V4F22-R-EMO-2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the HW1B-V4F22-R-EMO-2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HW1B-V4F22-R-EMO-2?
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series HW HW * * *
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Panel Mount, Front Panel Mount, Front - - -
    Reset Operation Twist Twist - - -
    Circuit SPST-NC DPST-NC - - -
    Switch Function On-Off On-Off - - -
    Features - - - - -
    Current Rating (Amps) 10A (AC), 8A (DC) 10A (AC/DC) - - -
    Voltage Rating - AC 110 V 110 V - - -
    Voltage Rating - DC 24 V 24 V - - -
    Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia - - -
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal - - -
    Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant IP65 - Dust Tight, Water Resistant - - -
    Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 60°C - - -