    Ferroxcube TX42/26/18-3C11
    Part No.:
    TX42/26/18-3C11
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTX42/26/18-3C11.pdf
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    Toroid
    Supplier Device Package:
    TX 42 x 26 x 18
    Material:
    3C11
    Diameter:
    1.656" (42.05mm)
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Ungapped
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    0.769
    Effective Length (le) mm:
    103.0
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Epoxy
    Height:
    0.709" (18.00mm)