    Ferroxcube RM14/ILP-3F36-A630
    Part No.:
    RM14/ILP-3F36-A630
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRM14/ILP-3F36-A630.pdf
    Description:
    FERRITE CORE RM 630NH 3F36 2PC
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    RM
    Supplier Device Package:
    RM 14
    Material:
    3F36
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    630 nH
    Tolerance:
    ±3%
    Gap:
    Gapped
    Effective Permeability (µe):
    127.0
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    0.353
    Effective Length (le) mm:
    50.9
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    1.185" (30.10mm)
    Length:
    1.661" (42.20mm)
    Width:
    0.748" (19.00mm)