    Ferroxcube RM12/I-3F3-A250
    Part No.:
    RM12/I-3F3-A250
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRM12/I-3F3-A250.pdf
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    RM
    Supplier Device Package:
    RM 12
    Material:
    3F3
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    250 nH
    Tolerance:
    ±3%
    Gap:
    Gapped
    Effective Permeability (µe):
    77.0
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    0.388
    Effective Length (le) mm:
    56.6
    Effective Area (Ae) mm²:
    146.0
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    0.482" (12.25mm)
    Length:
    1.472" (37.40mm)
    Width:
    0.634" (16.10mm)