    Ferroxcube P30/19-3F36-E250
    Part No.:
    P30/19-3F36-E250
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    P
    Supplier Device Package:
    P 30 x 19
    Material:
    3F36
    Diameter:
    1.181" (30.00mm)
    Inductance Factor (Al):
    250 nH
    Tolerance:
    Gap:
    Gapped
    Effective Permeability (µe):
    66.0
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    45.2
    Effective Area (Ae) mm²:
    137.0
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    6190.0
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    0.370" (9.40mm)