    Ferroxcube P26/16-3D3-A630/N
    Part No.:
    P26/16-3D3-A630/N
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    P26/16
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    P
    Supplier Device Package:
    P 26 x 16
    Material:
    3D3
    Diameter:
    1.004" (25.50mm)
    Inductance Factor (Al):
    630 nH
    Tolerance:
    ±3%
    Gap:
    Gapped
    Effective Permeability (µe):
    200.0
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    0.4
    Effective Length (le) mm:
    37.6
    Effective Area (Ae) mm²:
    93.9
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    3530.0
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    0.317" (8.05mm)